رئیس سازمان ثبت احوال کشور ابراز امیدواری کرد در ۲۲ بهمن امسال صدور کارت ملی فعلی متوقف و کارت هوشمند جدید جایگزین آن شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از واحد مرکزی خبر، ناظمی اردکانی درهمایش گرامیداشت روز ملی ثبت احوال افزود: این سازمان نقش حاکمیتی و زیرساختی دارد که نقش حاکمیتی آن شامل ثبت وقایع حیاتی چهارگانه و صدور اسناد هویتی ایرانیان در اقصی نقاط کشور و جهان است و نقش زیرساختی این سازمان به تولید و نشر آمار و اطلاعات جمعیتی برای برنامه ریزی های کشور مربوط می شود.
وی با اشاره به این که از چندی پیش نوین سازی ثبت احوال در دستور کار این سازمان قرار گرفته است، گفت: برای تحقق دولت الکترونیک باید زیرساخت های آن فراهم شود تا شناسایی در فضای مجازی مقدور باشد.
رئیس سازمان ثبت احوال افزود: بر همین اساس نظام جامع شناسایی ایرانیان را پایه گذاری کرده ایم که براساس آن ثبت وقایع حیاتی در مهلت قانونی خود که 10 تا 15 روز بود انجام می شود و امروز در این مهلت به صورت برخط و لحظه ای عمل می کند.
وی با اشاره به این که شبکه ای گسترده و مطمئن در اقصی نقاط کشور ، پایگاه جمعیتی کشور را تغذیه می کند ، گفت: 40 هزار ثبت یار هم در روستاها و نقاط عشایری آخرین اطلاعات مورد نظر را جمع آوری می کنند و آن چه در این 10 تا 15 روز به ثبت می رسد در بحث ولادت بالای 97 درصد و در بحث فوت 95 و نیم درصد است.
ناظمی اردکانی در ادامه به صدور مکانیزه شناسنامه در دو سال اخیر اشاره کرد و افزود: این اقدام تا پایان سال به صورت پایگاه محور خواهد شد.
وی گفت:‌ در بحث کارت ملی هم قرار شد کارت هوشمند ملی جایگزین شود که این اقدام از بزرگترین طرح های فناوری اطلاعات کشور است و مطالعه آن یک سال طول کشید و همه کشورها را مطالعه کردیم.
رئیس سازمان ثبت احوال افزود: 15 جلد مطالعه تطبیقی صورت گرفت و بیش از یکسال آزمایشی کار انجام شد و جواب خوبی گرفتیم و امیدواریم در 22 بهمن امسال بتوانیم کارت قدیم را متوقف و کارت جدید را جایگزین کنیم.
وی گفت: البته لازمه این اقدام نصب تجهیزات اولیه در همه شهرستانهاست که هم اکنون 30 درصد شهرستانها آمادگی این کار را دارند.
ناظمی اردکانی افزود: هم اکنون امکان شناسایی هر ایرانی با شماره ملی اش وجود دارد منوط به این که به پایگاه جمعیتی کشور متصل شود.
وی گفت: اوایل امسال با همکاری همه دفاتر ثبت اسناد ، محضرها همه به این شبکه متصل شدند و اعلامیه ازدواج و طلاق دیگر دستی دریافت نمی شود.
رئیس سازمان ثبت احوال افزود: در همه شعب برخی بانک ها نیز این اتصال برقرار شده است و امیدواریم در آینده نه چندان دور شناسایی با شماره ملی صورت گیرد و اسناد دیگر کمتر استفاده شود.

رئیس سازمان ثبت احوال گفت: نرخ باروری در کشور به یک و 7 دهم درصد سقوط کرده است و این روند در 30 سال آینده به نقطه صفر می رسد و فوت و ولادت مساوی می شوند.
ناظمی اردکانی در همایش بزرگداشت روز ملی ثبت احوال این سازمان را پر مراجعه کننده ترین سازمان ها اعلام کرد و افزود: هم اکنون آرشیو اسناد سجلی افراد در این سازمان شامل 120 میلیون سند الکترونیکی است و ما همه اسنادمان را الکترونیکی کرده ایم.
وی گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم به زودی همه اسنادش الکترونیکی می شود و امیدواریم این اقدام در همه سازمان ها صورت گیرد تا دولت الکترونیک و شناسایی در فضای مجازی محقق شود.
ناظمی اردکانی با اشاره به خدمات دفاتر پیشخوان دولت افزود: تاکنون 270 دفتر پیشخوان ثبت احوال تأیید صلاحیت شده اند.
وی گفت: با همکاری دستگاه قضایی ، قضازدایی در سازمان ثبت احوال صورت گرفت و بسیاری از پرونده ها برای اعمال تغییرات باید حکم دادگاه را می گرفت که این کار هم محقق شد.
رئیس سازمان ثبت احوال با اشاره به این که بسیاری از ساختارها و دستورالعمل های سازمان اصلاح شده است ، افزود: ادعا می کنم ظرف یک هفته خدمت به مردم ارائه می شود.
ناظمی اردکانی گفت: هم اکنون آمار 77 میلیونی جمعیت را به صورت لحظه ای داریم و در سال های اخیر تغییر ثبت کد پستی در دستور کار قرار گرفت که باید در این باره الزاماتی هم ایجاد شود.
وی افزود:‌ هم اکنون نرخ ولادت 18 در هزار است و یک میلیون و 400 هزار ولادت و 400 هزار فوت را ثبت می کنیم.
ناظمی اردکانی ادامه داد: ازدواج 12 در هزار است و 900 هزار مورد ازدواج و 150 هزار طلاق ثبت می شود.
ناظمی اردکانی افزود: سازمان ثبت احوال با این حال از اقدامات فرهنگی نیز غافل نبوده است و در بحث مهندسی فرهنگ نام گزینی سالانه همایشی را با حضور صاحب نظران برگزار می کند.
وی با اشاره به این که با توجه به عقبه فرهنگی مذهبی کشور ، نام های قدسی بیشترین فراوانی را دارد ، گفت: هم اکنون نام محمد با القاب و کنیه ها هشت میلیون و نام فاطمه 12 میلیون در پایگاه جمعیتی ثبت شده است.
ناظمی اردکانی افزود: البته فراوانی برخی اسامی که فرهنگ غرب به کشور تزریق می کند کم نیست که باید صاحب نظران در این خصوص ورود کنند و هشدارهای لازم را بدهند.